38679696 1891275777661633 1708183260409888768 n

Nazywam się Agata Surdy. Swoją podroż z jogą rozpoczęłam około 12 lat temu. Już wtedy pisano o niej dużo, o zaletach i jej niesamowitej skuteczności w radzeniu sobie ze stresem o korzyściach dla ciała, układów krwionośnym, nerwowym, hormonalnym. Pierwsze kroki w poznawaniu jogi stawiałam w Szkole Jogi Klasycznej Rafała i Ewy Lichtarowiczów. Rozpoczęło się od ciekawości.  Nie długo trzeba było czekać na to by stała się moim stylem życia.  Joga dała mi to czego potrzebowałam najbardziej,  przestrzeń na odkrycie siebie poprzez pracę na ciele, zbliżenie się i poczucie swoich potrzeb. To na zajęciach jogi poczułam siłę, rozluźnienie i spokój będący elementem dającym mi duże wsparcie w codziennym funkcjonowaniu. Głębokie oddechy i techniki oddechowe prowadziły do wyciszenia i jeszcze większego wglądu w siebie.  Z roku na rok, praktyka jogi stawała się dla mnie coraz ważniejsza, aż w końcu  celem dla mnie stało się, dzielenie się filozofią jogi z innymi.

 

Jestem dyplomowanym nauczycielem Jogi Sivananda oraz Intro & Basic Classic Joga Teacher. Dbając o ciągłe doskonalenie, rozwijam swoje umiejętności jako trener uczestnicząc w zajęciach szkoleniowych i warsztatach jogi, także w zakresie terapii jogą. Joga jest moją pasją. Stanowi dla mnie ważną metodę utrzymania zdrowia, odkrywania siebie i jest sposobem na radzenie sobie w sytuacjach stresowych. Od kilku lat prowadzę zajęcia jogi w równych miejscach Szczecina. Uwielbiam pracę z ludźmi. Jest dla mnie inspiracją oraz możliwością samorozwoju. Moje życiowe motto: „Zrób co możesz, z tym co masz, tu gdzie jesteś”.

Więc czym jest joga?

Jogą interesuje się wielu ludzi, bo pomaga utrzymać swoje ciało w sprawności, sprawia że jest bardziej smukłe i zdrowe. Inni przychodzą na zajęcia jogi w celu poczucia ulgi w szczególnych dolegliwościach lub poszukiwaniu pomocy. Inni znów czują potrzebę wyciszenia i zbliżenia się do swojej natury. Niezależnie od powodu jej podjęcia, joga może dać Ci to po co przyszedłeś lub nawet więcej. Aby zrozumieć czym jest joga, trzeba jej spróbować. Na pierwszy rzut wydaje się, że jest to niewiele więcej niż seria dziwnych postaw rozluźniających ciało. W miarę upływu czasu jednak każdy, kto stale praktykuje jogę, staje się świadomy subtelnej zmiany w podejściu do życia. Joga skupia się na asanach, które angażują całe ciało, żadna cześć ciała nie pozostaje zupełnie pasywna.  To przez ciągłe napinanie oraz rozluźnienie ciała i wyciszenie umysłu zaczynasz dostrzegać stan wewnętrznego uspokojenia, będącego twoją prawdziwą naturą. Istotą jogi stanowi ta samorealizacja, jakiej wszyscy szukamy świadomie lub podświadomie i do której wszyscy stopniowo dojrzewamy.

Podczas zajęć jogi dzięki technikom oddechowym nauczysz się prawidłowo oddychać, dotleniając całe swoje ciało oraz rozluźniając napięte partie ciała. Poznasz i odczujesz co oznacza zrelaksowane i lekkie ciało, oraz czysty umysł. To tutaj wzmocnisz mięśnie, zwiększysz ruchomość w stawach międzykręgowych, co spowoduje poprawę warunków krążenia w naczyniach kręgosłupa oraz dokrwienia mózgu. A  ponieważ niektóre z pozycji wykonywać będziemy bezwysiłkowo, w mięśniach zniknie napięcie powodując ich rozluźnienie.